Sched.com Conference Mobile Apps
ESEH 2019: Boundaries in/of Environmental History
has ended
Create Your Own Event
ESEH 2019: Boundaries in/of Environmental History
-
Saved To
My Schedule
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Map
Speakers
Sponsors
Exhibitors
Attendees
Partners and discounts
Search
or browse by date + venue
Catering
Closed meeting
Event
Keynote
Roundtable
All
Plenary Roundtable
Session
All
Poster Session
Roundtable
Special Session
Tour
Popular
Sign up
or
log in
to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.
menu
Menu
Schedule
Speakers
Sponsors
Exhibitors
Attendees
Partners and discounts
Search
tune
Filter sessions
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Map
Type:
Session
[
clear filter
]
arrow_back
View All Dates
Saturday
, August 24
09:00 EEST
9A: Religion and environment
S-240
Kati Lindström • Ott Heinapuu • Henriette Eva Stierlin • Muhammed Fatih Calisir
9B: “When the rivers run dry". A cross-continental journey of historical droughts, impacts and human response I
M-225
Andrea Kiss • David Nash • Claire Kelso • Rajmund Przybylak • Piotr Oliński • Marcin Koprowski • Janusz Filipiak • Aleksandra Pospieszyńska • Waldemar Chorążyczewski • Radosław Puchałka • Henryk P. Dąbrowski • Dag Retsö • Thomas Labbé • Christian Pfister
9C: Special session. The Happy historian: How to survive and even thrive in the "academic Anthropocene"
S-238
Sandra Swart
9D: Animals crossing borders
A-325
Dolly Jørgensen • Alexandra Vlachos • Peter Coates • Randall Wilson • Alice Would
9E: Issues of environmental justice
M-213
Hrvoje Petrić • Erik Wallenberg • Marcel Langer
9F: Envirotech histories of the Ottoman and post-Ottoman world
A-402
Onur Inal • Taylor Moore • Camille Cole • Sean Lawrence • Dale Stahl
9G: Lost in the woods: Territorial governance and forest use
A-121
Anna Sténs • Margarita Dadykina • Marina Loskutova • Jameson Karns • Shoko Mizuno
9H: Oils: A thousand years of trading, transporting, and transforming soap's raw materials
S-236
Jim Clifford • Jessica Goldberg • Nancy Shoemaker • Kate Stevens
9I: International treaties and policies as environmental instruments
A-224
Jan-Henrik Meyer • Omer Aloni • Elizabeth Hameeteman • Robert Groß • Dominik Wiedenhofer
9J: Green activism and popular media
M-340
Joanna Dean • Federico Paolini • Nuno Luis Madureira
9K: Roundtable. Environmentalism under authoritarian regimes
A-346
Richard Tucker • Stephen Brain • Michel Dupuy • Jiří Janáč • Viktor Pál
11:00 EEST
10A: What makes a steppe?
S-240
Maya K. Peterson • Flora Roberts • David Moon • Anna Olenenko
10B: “When the rivers run dry”: A cross-continental journey of historical droughts, impacts and human response. Part II
M-225
Christian Pfister • Rudolf Brázdil • Ladislava Řezníčková • Petr Dobrovolný • Miroslav Trnka • Kathleen Pribyl • Andrea Kiss
10C: Evaluating post-WWII sustainability
S-238
Otto Latva • Erland Mårald • Frank Veraart • Harry Lintsen • Jan-Pieter Smits • Erik van de Vleuten • Hannes Palang • Simo Laakkonen • Janina Priebe • Anna Sténs
10D: Roundtable. Natural and human economies: Negotiating boundaries in human–insect relations
A-325
Anastasia Fedotova • Staffan Müller-Wille • Dominik Hünniger • Kerstin Pannhorst • Alejandro Martinez • Ana Isabel Queiroz
10E: Migrating to new environments
M-213
Linda Kaljundi • Harriet Mercer • Jaana Laine • Gilberto Mazzoli • Elisabetta Novello
10F: The troubled ecological boundaries of a deindustrialized world
A-402
Pavla Šimková • Alexandre Elsig • Renaud Bécot • Roncato Tounsi Christophe
10G: State forestry and sustainability from a transnational comparative perspective
A-121
Wim van Meurs • Christian Lotz • Jakob Starlander • Iva Lucic
10H: Soil and economy in the historical perspective in pre-industrial Europe
S-236
Verena Winiwarter • Piotr Guzowski • Radosław Poniat • Olof Karsvall • Tomasz Związek • Richard Jones • Mikołaj Szołtysek • Bartosz Ogórek
10I: Environmental policies during the Cold War: Transcending boundaries in national, transnational, and global perspectives
A-224
Frank Uekötter • Pascal Pawlitta • Sabina Kubekė • Josef Djordjevski
10J: Interpretative boundaries between ecocriticism and environmental history
M-340
Finn Arne Jørgensen • Anna Barcz • James Smith • Torsten Wollina
10K: Advertising Alpine landscapes. Environmental perceptions in Belle Époque tourism
A-346
Martin Knoll • Robert Groß • Hester Margreiter • Christian Rohr • Katharina Scharf
16:00 EEST
11A - cancelled
S-240
11B: Environmental contexts of famines in Northern Europe
M-225
Julia Lajus • Ólöf Garðarsdóttir • Timo Myllyntaus • Kari Alenius • Antti Häkkinen • Jan Kunnas
11C: Eternity costs and wicked legacies: Unacknowledged constraints to a sustainability transformation?
S-238
Péter Szabó • Verena Winiwarter • Stefan Guth • Martin Schmid
11D: Moving beyond mammals: Histories of insects and fish
A-325
Sandra Swart • Inês Amorim • Dan Tamir • Diogo de Carvalho Cabral • Rob Lenders
11E: Beyond the light of the sun: Environmental histories of darkness and light
M-213
Dolly Jørgensen • Adrian Howkins • Carry van Lieshout • Andrew Flack • Karen Sayer
11G: Special session. ”Thanks, but no thanks”: An experimental session on how recurrent failures make us successful anyway, and vice versa
A-121
Daniele Valisena • Roberta Biasillo
11H: Mining and mineral exploitation
S-236
Finn Arne Jørgensen • Kati Lindström • Lena Asrih • Nikolai Ingenerf • Torsten Meyer
11I: Nature out of bounds: Representations of the remote and inaccessible
A-224
Anna Antonova • Kadri Tüür • Katie Ritson • Karoliina Lummaa • Roger Norum • Jonathan Carruthers-Jones
11J: Environmental change and Soviet Estonian literature
M-340
Ene-Reet Soovik • Piret Pungas-Kohv • Anu Printsmann • Elle-Mari Talivee
Timezone
ESEH 2019: Boundaries in/of Environmental History
Europe/Helsinki
Filter By Date
ESEH 2019: Boundaries in/of Environmental History
Aug 20
-
25, 2019
Tuesday
, August 20
Wednesday
, August 21
Thursday
, August 22
Friday
, August 23
Saturday
, August 24
Sunday
, August 25
Filter By Venue
Tallinn, Estonia
Sort schedule by Venue
A-046
A-108
A-121
A-222
A-224
A-325
A-346
A-354
A-402
A-447
A002 / A222
Astra building, entrance
Kino SuperNova, Nova building, room N-406, 4th floor
M-213
M-225
M-340
M-417
M-649
Maarjamäe Castle
Mare Atrium, 3rd floor
Mare Atrium, 3rd floor / Researchers' Forum in Astra Building
Mare building Meeting Point
Mare Building Parking Lot
Noku Club in Old Town
NOP Café
Researchers' Forum in Astra Building
S-236
S-238
S-240
Seaplane Harbour Lennusadam
Silva Ping-Pong Square (behind Researchers' Forum)
Town Hall Square (under the clock)
Filter By Type
Catering
Closed meeting
Event
Keynote
Roundtable
All
Plenary Roundtable
Session
All
Poster Session
Roundtable
Special Session
Tour
Popular
Recently Active Attendees
Q
qpxmbtrz
M
maltmovl
A
Andreasudb
R
RickGeet
Z
zelenant
Y
yurbuhku
R
rimmfus
O
otumgore
More →
Twitter Feed
Filter sessions
Apply filters to sessions.
Filtered by
Type
(Session) -
Clear filter
close
Dates
Tuesday
, August 20
Wednesday
, August 21
Thursday
, August 22
Friday
, August 23
Saturday
, August 24
Sunday
, August 25
Venue
A-046
A-108
A-121
A-222
A-224
A-325
A-346
A-354
A-402
A-447
A002 / A222
Astra building, entrance
Kino SuperNova, Nova building, room N-406, 4th floor
M-213
M-225
M-340
M-417
M-649
Maarjamäe Castle
Mare Atrium, 3rd floor
Mare Atrium, 3rd floor / Researchers' Forum in Astra Building
Mare building Meeting Point
Mare Building Parking Lot
Noku Club in Old Town
NOP Café
Researchers' Forum in Astra Building
S-236
S-238
S-240
Seaplane Harbour Lennusadam
Silva Ping-Pong Square (behind Researchers' Forum)
Town Hall Square (under the clock)
Session Type
Catering
Closed meeting
Event
Keynote
Roundtable
All
Plenary Roundtable
Session
All
Poster Session
Roundtable
Special Session
Tour
Other Filters
Popular